Kolor, a temperatura


Narzędzie do konwersji temperatury w kelwinach na kolor RGB


pokaż/ukryj opis

Gdy obiekt się ogrzewa, zaczyna emitować światło. (Jeśli interesuje Cię dokładny sposób, w jaki to się dzieje, przejdź do demo Prawo Plancka promieniowania ciała doskonale czarnego.)

W bardzo prostych kategoriach, cieplejszy obiekt emituje więcej promieniowania o wysokiej częstotliwości niż chłodniejszy. Na potrzeby tego wyjaśnienia "gorący" obiekt będzie miał u nas temperaturę około 15 000 kelwinów, "ciepły" około 6500 kelwinów, a "chłodny" około 1500 kelwinów.

Niebieskie światło ma wyższą częstotliwość niż czerwone, dlatego też gorące obiekty będą świecić niebieskawo, ciepłe obiekty będą świecić na biało (złożenie różnych kolorów), a chłodne obiekty będą świecić na czerwono. Użycie określenia "chłodne" w odniesieniu do czegoś, co żarzy się na czerwono, może być uważane za nieco mylące, ale pomaga zrozumieć, że w porównaniu z obiektami świecącymi na niebiesko, te świecące na czerwono naprawdę są chłodne!

Suwak powyżej pozwala zmieniać temperaturę, co z kolei zmieni kolor wyświetlacza na kolor światła emitowanego przez obiekt w tej temperaturze. Kolor jest również zapisany w formacie RGB i szesnastkowym.

Podobnie jak w Związek długości fali z kolorem, należy pamiętać, że percepcja koloru przez ludzi zależy nie tylko od długości fali docierającego promieniowania, ale także od szeregu dodatkowych czynników (w tym psychologicznych), więc ta skala powinna być traktowana tylko, jako pewne przybliżenie.

Autorzy