Materiały pomocnicze do symulacji The Physics Aviary Wieża Zrzutów z wykresami ruchu
Korzystając z tego programu, można przyjrzeć się, jak różne czynniki wpływają na szybkość, z jaką obiekty spadają w polu grawitacyjnym z uwzględnieniem lub nie, oporu powietrza. Można regulować gęstość powietrza, wielkość obiektu, masę obiektu i natężenie pola grawitacyjnego. Uczniowie mogą analizować wykresy droga-czas, prędkość-czas i przyspieszenie-czas oraz diagram sił.
Autor Frank McCulley (tłumaczenie Edukator.pl). Źródło http://www.thephysicsaviary.com/
W szablonie strony wykorzystano kod html/css: phydemo.app.
Szkoła średnia
Po kliknięciu na stronie wstępnej przycisku Zacznij, pojawia się ekran początkowy z losowo ustalonymi parametrami. Możemy je zmienić za pomocą strzałek z prawej lub od razu przejść do wykonania próby, klikając piłkę. Na górze po lewej zapisane są parametry dotyczące danej próby: przyspieszenie grawitacyjne, wysokość wieży, gęstość atmosfery, masa piłki, promień piłki.
Po kliknięciu piłki możemy obserwować jej ruch, zsynchronizowany z wykresem i diagramem sił. W trakcie ruchu i gdy piłka spadnie możliwość zmiany parametrów jest zablokowana. Pojawiają się trzy opcje i musimy najpierw wybrać jedną z nich: możemy wykres zapisać, zresetować piłkę (czyli przywrócić ją do stanu początkowego bez zapisywania wykresu) lub wyczyścić aktualny i wszystkie wcześniejsze wykresy.
Możemy zapisywać kolejne próby. Jednocześnie możemy porównać 4 wykresy - trzy zapisane i aktualny (różnią się kolorami, więc bez problemu odczytamy w legendzie, jakich parametrów dotyczą)
W każdym momencie, klikając tytuł osi y, możemy zmieniać rodzaj wyświetlanych wykresów, przyglądając się kolejno zależnościom prędkości od czasu, przyspieszenia od czasu i drogi od czasu.
Wskazówki dotyczące wszystkich symulacji zawarte są w informacjach ogólnych.
Więcej porad dotyczących korzystania z symulacji z uczniami można znaleźć na stronach PhET w sekcji Wskazówki dotyczące korzystania z PhET.