Zabawa w proporcje


Instrukcje dla nauczyciela do symulacji PhET - Zabawa w proporcje



Link bezpośredni do symulacji



proportion-playground

Zagadnienia

  • Stosunki
  • Rozumowanie proporcjonalne
  • Stawka jednostkowa

Opis

Pobaw się stosunkami i proporcjami, projektując naszyjnik, rzucając kolorowe balony, grając w bilard lub kupując jabłka! Przewiduj proporcje, zanim zostaną ujawnione.

PhET Interactive Simulations, University of Colorado Boulder, https://phet.colorado.edu Na licencji CC BY 4.0

W opracowaniu niniejszego poradnika wykorzystano materiały PhET: Strona źródłowa symulacji, Teacher Tips (McGarry, sierpień 2023)

W szablonie strony wykorzystano kod html/css: phydemo.app.

Poziom

Szkoła podstawowa

Przykładowe cele nauczania

  • Użyj stosunku jako cechy opisowej
  • Porównaj znaczenie stosunku w różnych kontekstach
  • Użyj skalowania, aby zbudować proporcje lub znaleźć brakującą wartość w proporcji
  • Uprość stosunek, aby zbudować proporcje lub znaleźć brakującą wartość w proporcji
  • Użyj rozumowania multiplikatywnego do rozwiązywania problemów

Przykładowe materiały teoretyczne

Sterowanie symulacją

Ekran Badaj (link bezpośredni)

Ten ekran zapewnia środowisko badawcze do bezpośredniej zabawy wartościami współczynnika proporcji i uzyskiwania natychmiastowych informacji zwrotnych w ilustrowanej proporcji.

Scena z naszyjnikiem


proportion-playground8

proportion-playground5

Ekran Określ (link bezpośredni)

Na tym ekranie znajduje się jeden dodatkowy element sterujący, który umożliwia uczniom przewidywanie wyników przed sprawdzeniem proporcji.


proportion-playground9

Opcje dostosowywania

Poniższe parametry query umożliwiają dostosowanie symulacji i można je dodać, dołączając znak '?' do adresu URL symulacji i oddzielając każdy parametr query znakiem '&'. Ogólny wzorzec adresu URL to: …html?queryParameter1&queryParameter2&queryParameter3

Na przykład, jeśli w symulacji Zabawa w proporcje chcesz zamienić kolejność ekranów (screens=1,2), z domyślnie otwartym drugim ekranem (initialScreen=2), użyj: https://www.edukator.pl/tik_edukator/proportion-playground_all.html?screens=2,1&initialScreen=2

Aby uruchomić to w języku polskim (locale=pl), adres URL będzie wyglądał następująco: https://www.edukator.pl/tik_edukator/proportion-playground_all.html?locale=pl&screens=2,1&initialScreen=2


Parametr query i opis Przykładowe linki
screens - określa, które ekrany są włączone do symulacji i jaka jest ich kolejność. Każdy ekran powinien być oddzielony przecinkiem. Więcej informacji można znaleźć w Centrum pomocy.screens=2,1
screens=1
initialScreen - otwiera kartę SIM bezpośrednio na określonym ekranie, z pominięciem ekranu głównego.initialScreen=1
initialScreen=2
locale - określa język symulacji przy użyciu kodów ISO 639-1. Dostępne wersje językowe można znaleźć na stronie symulacji w zakładce Tłumaczenia. Uwaga: działa to tylko wtedy, gdy adres URL symulacji kończy się na “_all.html”.locale=pl (polski)
locale=fr (francuski)
allowLinks - jeśli false, wyłącza linki, które prowadzą uczniów do zewnętrznego adresu URL. Domyślnie jest true.allowLinks=false


Ułatwienia dostępu

build-a-fraction10

Tryb pełnoekranowy

Po kliknięciu logo PhET (na dole po prawej) pojawia się okno zawierające informacje dotyczące symulacji. Możemy tu zmienić sposób jej wyświetlania.

Klikając Pełny ekran przechodzimy do trybu pełnoekranowego (powrót - klawisz escape).



Wersje offline, niewymagające połączenia z internetem

Dostępne są również wersje symulacji niewymagające połączenia z internetem.

Aplikacja PhET Desktop zawiera wszystkie symulacje HTML5 i Java, w tym ich tłumaczenia, do użytku offline w systemach Windows i macOS (dostępne po zalogowaniu tu). Symulacje HTML5 nie wymagają dodatkowego oprogramowania, natomiast do uruchamiania dowolnych symulacji Java w aplikacji komputerowej jest wymagany Java SE Development Kit 8.

Za symboliczną opłatą możemy pobrać w postaci jednej aplikacji wszystkie materiały PhET, które zostały opublikowane w html5. Telefony, tablety i Chromebooki (z systemem Android): Google Play. iPhone'y i iPady (aplikacja na iOS): App Store

Darmową wersję desktopową tej aplikacji pobierzemy bezpośrednio klikając tu - wersja _pl zawiera polską (domyślną) i angielską wersję językową i tu - wersja _all zawiera angielską (domyślną) i wszystkie inne dostępne wersje językowe lub ze strony PhET (klikając przycisk ze strzałką przy wybranej wersji językowej):

proportion-playground1

Spostrzeżenia na temat korzystania z aplikacji przez uczniów

  • Każdy kontekst zapewnia unikalne, ale bogate środowisko do odkrywania proporcji. Uczniowie mają naturalną chęć zbadania każdego kontekstu i mogą zdecydować się na ten, który najbardziej im się podoba, dopóki nie zostaną poproszeni o skupienie się na konkretnym.

Uproszczenia / założenia modelu

  • W symulacji (zapis ceny jednostkowej) jako separator dziesiętny stosowana jest kropka.
  • Informacje dotyczące założeń modelu znajdują się tu (en)

Sugestie dotyczące wykorzystania

Wskazówki dotyczące wszystkich symulacji zawarte są w informacjach ogólnych.

Więcej porad dotyczących korzystania z symulacji z uczniami można znaleźć na stronach PhET w sekcji Wskazówki dotyczące korzystania z PhET.

Przykładowe polecenia

  • Utwórz dwie plamy farby o tym samym odcieniu, ale różnych rozmiarach.
  • Stwórz jak najwięcej naszyjników z tym samym wzorem koralików. Zapisz wyniki w tabeli proporcji, a następnie nanieś wartości na wykres. Porównaj swój wykres z wykresami kolegów z klasy.
  • Używając pokręteł, utwórz takie same proporcje w każdej scenie. Co oznaczają te proporcje, gdy mówimy o naszyjnikach? Kolorach farb? Stołach bilardowych? Cenach jabłek?

Zobacz wszystkie opublikowane na stronach PhET aktywności dla Zabawa w proporcje tutaj (dostęp do materiałów wymaga zalogowania).