Materiały pomocnicze do symulacji astroUNL - Symulator atomu wodoru
Interaktywna aplikacja obrazująca model oddziaływania światła z atomem wodoru.
Źródło: https://github.com/ccnmtl/astro-simulations Na licencji GNU GPL V. 3
Niniejszy symulator jest reimplementacją HTML5/JavaScript symulatora atomu wodoru, który został opracowany w ramach The Nebraska Astronomy Applet Project.
W szablonie strony tego poradnika wykorzystano kod html/css: phydemo.app.
Szkoła średnia
Niniejszy symulator obrazuje model oddziaływania światła z atomem wodoru. Atom może pochłonąć kwant promieniowania elektromagnetycznego, którego energia odpowiada różnicy między energią wyższego poziomu a aktualną energią elektronu. Elektron na wyższym poziomie energetycznym będzie ulegał deekscytacji, przeskakując na niższy poziom i uwalniając foton, którego energia odpowiada różnicy energii między poziomami.
Fotony o energiach odpowiadających przejściom można wystrzelić za pomocą oznaczonych na dole przycisków. Alternatywnie, suwak na dole ekranu może być użyty do wybrania dowolnej energii dla fotonu, który ma być wysłany w kierunku atomu (za pomocą przycisku Wystrzel foton).
Można wyłączyć automatyczną deekscytację (przeskok elektronu na niższą orbitę) i włączyć ręczną za pomocą przełącznika na dole po prawej w panelu sterowania. “Zamrażamy” wtedy stan wzbudzony. Wysyłając odpowiedni foton możemy wtedy doprowadzić do przeskoku elektronu na orbitę wyższą lub, po wybraniu przycisku Upuść na, z rozwijanego menu można wybrać numer orbity niższej, na którą ma przeskoczyć elektron, a następnie ponownie nacisnąć przycisk Upuść na. Elektron można również przeciągnąć na dowolną orbitę (bez pochłaniania lub wysyłania fotonu).