Długość dnia


Instrukcje dla nauczyciela do symulacji astroUNL - Długość dnia



Link bezpośredni do symulacji DaylightHours7



DaylightHours

Zagadnienia

  • Długość dnia
  • Pory roku
  • Strefy klimatyczne
  • Górowanie Słońca

Opis

Aplikacja pokazuje długość dnia w ciągu roku dla obserwatora w danej szerokości geograficznej. Jest to ważny czynnik przyczyniający się do występowania pór roku.

Jest to polska wersja językowa zaadaptowana z angielskiej wersji Daylight Hours Simulator hostowanego na platformie Astronomy Education at the University of Nebraska-Lincoln Web Site (https://astro.unl.edu)

W szablonie strony niniejszego poradnika wykorzystano kod html/css: phydemo.app.

Poziom

Szkoła podstawowa, Szkoła średnia

Przykładowe cele nauczania

  • Przyczyny zmian długości dnia i nocy
  • Przyczyny zmian miejsc wschodu i zachodu Słońca.
  • Określenie wysokości Słońca w południe
  • Objaśnienie zjawiska pozornej wędrówki Słońca w zależności od szerokości geograficznej i pory roku
  • Związek nachylenia osi obrotu Ziemi z powstawaniem stref jej oświetlenia

Przykładowe materiały teoretyczne

Sterowanie symulacją

Symulacja przedstawiająca liczbę godzin światła dziennego w zależności od szerokości geograficznej i dnia roku, a także animacja odpowiedniej ścieżki Słońca i wysokości jego górowania w południe w danym dniu.

Ekran Godziny światła dziennego

Wykres pokazuje długość dnia w ciągu roku dla obserwatora w danej szerokości geograficznej. Jest to ważny czynnik przyczyniający się do występowania pór roku.


DaylightHours4

Ekran Ścieżki Słońca

Na diagramie horyzontu pokazano ścieżkę Słońca w określonym dniu.


DaylightHours5

Ekran Oba

Umożliwia badanie zależności między długością dnia i ścieżką jaką przebywa Słońce w danym dniu.


DaylightHours6

Sugestie dotyczące wykorzystania

Wskazówki dotyczące wszystkich symulacji zawarte są w informacjach ogólnych.

Więcej porad dotyczących korzystania z symulacji z uczniami można znaleźć na stronach PhET w sekcji Wskazówki dotyczące korzystania z PhET.

Polecenia i pytania zawarte w symulacji

  • Ustaw szerokość geograficzną na półkuli północnej na 40° N. Jaki jest zakres możliwej liczby godzin światła dziennego w ciągu roku (podaj wartości minimalne i maksymalne)? Czy można oszacować średnią liczbę godzin światła dziennego w ciągu roku?
  • Ustaw szerokość geograficzną równika 0°. Jaki jest zakres możliwej liczby godzin światła dziennego w ciągu roku (podaj wartość minimalną i maksymalną)? Czy można oszacować średnią liczbę godzin światła dziennego w ciągu roku?
  • Ustaw szerokość geograficzną bieguna południowego 90° S. Jaki jest zakres możliwej liczby godzin światła dziennego w ciągu roku (podaj wartości minimalne i maksymalne)? Czy możesz oszacować średnią liczbę godzin światła dziennego w ciągu roku?
  • Czy Słońce codziennie wschodzi i zachodzi na każdej szerokości geograficznej? Poeksperymentuj z suwakiem szerokości geograficznej i zidentyfikuj zakresy szerokości geograficznej, w których zawsze jest trochę godzin dnia, oraz zakresy, w których może ich nie być wcale.
  • Ziemskie pory roku zależą od półkuli. Ustaw datę na przesilenie letnie i przeciągnij suwak szerokości geograficznej przez cały zakres wartości. Przećwicz wykorzystanie tego wyniku do wyjaśnienia na czym ta zależność polega.
  • Należy pamiętać, że w tropikach — szerokościach geograficznych między 23,5° S a 23,5° N — Słońce w południe przejdzie przez zenit w określonym dniu lub dniach roku. Użyj tej symulacji, aby zweryfikować to stwierdzenie. Należy rozpocząć od wybrania szerokości geograficznych w tym zakresie i znalezienia terminu, w którym Słońce znajdzie się w zenicie. Następnie spróbuj wykonać to zadanie dla szerokości geograficznej spoza tego zakresu (nie odniesiesz sukcesu ;-).
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej na swoją obecną szerokość geograficzną, ustaw datę na przesilenie letnie i włącz tryb animacji dziennej. Opisz ścieżkę Słońca w tym dniu. Powtórz dla przesilenia zimowego.
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej dla równika (0°), ustaw datę na przesilenie letnie i włącz tryb animacji dziennej. Opisz ścieżkę Słońca w tym dniu. Powtórz dla przesilenia zimowego.
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej dla bieguna północnego (90° N), ustaw datę na przesilenie letnie i włącz tryb animacji dziennej. Opisz ścieżkę Słońca w tym dniu. Powtórz dla przesilenia zimowego.
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej na koło podbiegunowe na półkuli północnej (66,5° N), ustaw datę na przesilenie letnie i włącz tryb animacji dziennej. Opisz drogę Słońca w tym dniu. Powtórz tę czynność dla przesilenia zimowego. Jak różniłyby się te wyniki w przypadku koła podbiegunowego na półkuli południowej?
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej dla bieguna północnego (90° N) i włącz tryb animacji rocznej. Jak bardzo Słońce może znajdować się poniżej horyzontu? Czy kiedykolwiek robi się naprawdę ciemno? O północy? Teraz zmień suwak szerokości geograficznej na środkową szerokość półkuli północnej. Jak bardzo Słońce może znajdować się poniżej horyzontu? Czy kiedykolwiek robi się naprawdę ciemno? O północy?
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej na swoją obecną szerokość geograficzną i użyj trybu animacji rocznej. Opisz drogę Słońca w ciągu roku, podsumowując zarówno liczbę godzin dziennych, jak i wartości wysokości podczas górowania.
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej na równik (0°) i użyj trybu animacji rocznej. Opisz drogę Słońca przez cały rok, podsumowując zarówno liczbę godzin dziennych, jak i wartości wysokości górowania.
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej dla bieguna północnego (90° N) i użyj trybu animacji rocznej. Opisz drogę Słońca przez cały rok, podsumowując zarówno liczbę godzin dziennych, jak i wartości wysokości górowania.
  • Ustaw suwak szerokości geograficznej na 66,5° N i użyj trybu animacji rocznej. Opisz drogę Słońca przez cały rok, podsumowując zarówno liczbę godzin dziennych, jak i wartości wysokości podczas górowania.

Symulacje zbliżone tematycznie


Opisy

 Thumbnail

Eksplorator zaćmień

astroUNL

 Thumbnail

Ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca

earthspacelab

 Thumbnail

Prawa Keplera

PhET

 Thumbnail

Grawitacja, a orbity

PhET

 Thumbnail

Mój Układ Słoneczny

PhET

 Thumbnail

Pory roku

earthspacelab

 Thumbnail

Symulator faz Księżyca

astroUNL

 Thumbnail

Gwiezdne szlaki

astroUNL

Symulacje/wizualizacje

 Thumbnail

Symulator ruchów Słońca

astroUNL

 Thumbnail

Symulator ekliptyki - Zodiak

astroUNL

 Thumbnail

Fazy Księżyca

ck12

 Thumbnail

Pory roku

Concord Consortium

 Thumbnail

Symulator faz Księżyca

astroUNL

 Thumbnail

Symulator faz Księżyca

astroUNL

 Thumbnail

Czas słoneczny

earthspacelab

 Thumbnail

Fazy księżyca

earthspacelab

 Thumbnail

Zaćmienia Słońca i Księżyca

earthspacelab

 Thumbnail

Zjawiska pływowe

earthspacelab

 Thumbnail

Fazy Księżyca i pływy morskie

ejss

 Thumbnail

Eksplorator obrotów nieba

astroUNL

 Thumbnail

Długość dnia

astroUNL

 Thumbnail

Pory roku - Dzień - Noc (1)

Seilias

 Thumbnail

Pory roku - Dzień - Noc (2)

Seilias

 Thumbnail

Pory roku - Dzień - Noc (3)

Seilias