Symulator faz Księżyca


Instrukcje dla nauczyciela do symulacji astroUNL - Symulator faz Księżyca



Link bezpośredni do symulacji MoonPhases9



MoonPhases1

Zagadnienia

  • Fazy Księżyca
  • Pełnia
  • Nów
  • Kwadry

Opis

Zestaw symulacji pomagający poznać i zrozumieć zjawisko faz Księżyca.

Jest to polska wersja językowa zaadaptowana z angielskiej wersji Moon Phases Simulator hostowanego na platformie Astronomy Education at the University of Nebraska-Lincoln Web Site (https://astro.unl.edu)

W szablonie strony niniejszego poradnika wykorzystano kod html/css: phydemo.app.

Poziom

Szkoła podstawowa, Szkoła średnia

Przykładowe cele nauczania

  • Zapoznanie się z najważniejszymi cechami orbity Księżyca
  • Zrozumienie, czym charakteryzują się fazy Księżyca
  • Poznanie przyczyny powstawania faz

Przykładowe materiały teoretyczne

Sterowanie symulacją

Ekran Fazy

Animacja wizualizująca fazy Księżyca zsynchronizowana z przyporządkowanymi im nazwami i odliczaniem kolejnych dni okresu synodycznego.


MoonPhases5

Ekran Geometria

Wizualizacja faz Księżyca zsynchronizowana z układem Słońce-Ziemia-Księżyc. Umożliwia badanie fazy Księżyca widzianego z Ziemi, w zależności od wzajemnego położenia tych ciał.


MoonPhases6

Ekran Diagram horyzontu

Wizualizacja faz Księżyca zsynchronizowana z układem Słońce-Ziemia-Księżyc i diagramem horyzontu lub widokiem nieba, z obserwatorem na Ziemi umieszczonym w dowolnej szerokości geograficznej.


MoonPhases7

Sugestie dotyczące wykorzystania

Wskazówki dotyczące wszystkich symulacji zawarte są w informacjach ogólnych.

Więcej porad dotyczących korzystania z symulacji z uczniami można znaleźć na stronach PhET w sekcji Wskazówki dotyczące korzystania z PhET.

Polecenia i pytania zawarte w symulacji

    Ekran Fazy

  • Ile trwa pełny cykl faz Księżyca?
  • Wpisz liczby w puste miejsca w poniższym zdaniu: W każdej chwili _________% powierzchni Księżyca jest oświetlone przez Słońce, podczas gdy my widzimy _________% powierzchni Księżyca.
  • Obejrzyj animację faz Księżyca w pełnym cyklu księżycowym. Zauważ, że Księżyc jest czasami oświetlony po lewej stronie, tak jak go widzisz, a czasami jest oświetlony po prawej stronie. Czy możesz określić konkretne etapy cyklu księżycowego dla każdego z tych przypadków?
  • Załóżmy, że Księżyc znajduje się w pierwszej kwadrze. Ile czasu upłynie do pełni Księżyca? Po jakim czasie Księżyc znajdzie się w fazie ubywającego sierpu?
  • Księżyc znajduje się w fazie sierp - przybywa. Opisz ilość i lokalizację oświetlenia, które widzimy na powierzchni Księżyca.
  • Załóżmy, że powierzchnia Księżyca, którą widzimy, jest oświetlona w około 75% po lewej stronie. Jaka jest faza Księżyca? Opisz oświetlenie powierzchni Księżyca dwa tygodnie później.

  • Ekran Geometria

  • Skala układu Ziemia-Księżyc jest często opisywana jako średnica Ziemi 4 razy większa od średnicy Księżyca, a odległość do Księżyca wynosząca 30 średnic Ziemi. Czy te wartości zostały zilustrowane w symulacji?
  • Opisujemy fazę garbaty przy powierzchni widocznej oświetlonej w około 75% z prawej strony dla garbaty - przybywa i z lewej strony garbaty - ubywa. Czy możesz opisać te fazy w kategoriach kąta między kierunkiem Ziemia-Słońce i Ziemia-Księżyc?
  • Opisujemy fazę sierpu przy powierzchni widocznej oświetlonej w około 25% po lewej stronie dla sierp - ubywa i po prawej dla sierp - przybywa. Czy możesz opisać te fazy w kategoriach kąta między kierunkiem Ziemia-Słońce i Ziemia-Księżyc?
  • Zaznacz Pokaż kąt i Uruchom animację. Czy możesz podać regułę dotyczącą wartości kąta, jaka obowiązuje, gdy powierzchnia Księżyca, którą widzimy, jest oświetlona w ponad 50%?
  • Wybierz Pokaż punkt orientacyjny i Start, żeby rozpocząć animację. Czy Księżyc się obraca? (Wskazówka: Zwróć uwagę na kierunek, który wskazuje punkt orientacyjny i sprawdź, czy jest on zawsze taki sam). Jaki jest okres obrotu Księżyca?
  • Zaznacz Pokaż punkt orientacyjny i Start animacji. Zauważ, że Księżyc obraca się, ale z takim samym okresem obrotu jak jego okres obiegu wokół Ziemi. Wyobraź sobie, że Księżyc się nie obraca. Opisz widok punktu orientacyjnego, gdyby tak było.
  • Skonfiguruj symulację (najlepiej jak potrafisz) dla momentu bezpośrednio przed rozpoczęciem zaćmienia Słońca. Czy zaćmienie Słońca występuje w każdym cyklu faz Księżyca (miesiącu)? Dlaczego lub dlaczego nie? Co zmieniłoby się w przypadku zaćmienia Księżyca?
  • Dwa przyciski ustawień skonfigurują symulator z Księżycem w nowiu. Przycisk Obieg wyłączony odznaczy również opcję Pokaż obieg Ziemi, podczas gdy przycisk Obieg włączony zaznaczy tę opcję. Porównaj te dwie opcje, klikając każdy z nich, a następnie kliknij przycisk Start, aby rozpocząć animację. Który okres najlepiej opisać jako okres syderyczny? Okres synodyczny? Który z nich jest bardziej odpowiedni?

  • Ekran Diagram horyzontu

  • Przycisk Ustaw ustawi Księżyc w pierwszej kwadrze o godzinie 18:00, gdy Księżyc znajdzie się na południku obserwatora (najwyżej na niebie). Jest to znane jako czas południka. Zwróć uwagę, że ziemski obserwator jest zwrócony bezpośrednio w stronę Księżyca. Czy potrafisz określić czas południka dla Księżyca w fazie garbaty - przybywa?
  • Kliknij przycisk Ustaw, aby ustawić Księżyc w pełni o północy, gdy Księżyc znajduje się na południku obserwatora (najwyżej na niebie). Użyj widoku Diagram horyzontu, aby określić czas wschodu i zachodu księżyca w tej fazie. Czy możesz podać konkretną lub ogólną zasadę dotyczącą czasu wschodu i zachodu w oparciu o czas południka?
  • Kliknij przycisk Ustaw, aby ustawić Księżyc w pierwszej kwadrze wschodzący na wschodnim horyzoncie. Po jakim czasie Księżyc w pierwszej kwadrze znajdzie się wysoko na niebie (na południku obserwatora)? Po jakim czasie Księżyc w pełni znajdzie się wysoko na niebie (na południku obserwatora)?
  • Poeksperymentuj z widokiem Diagram horyzontu i zanotuj położenie Księżyca obserwowanego z środkowych szerokości półkuli północnej. Opisz, gdzie Księżyc może być zlokalizowany, a gdzie nigdy nie?
  • Linia oddzielająca oświetlone części powierzchni Księżyca od części nieoświetlonych nazywana jest terminatorem. Eksperymentuj z Widok nieba i opisz orientację terminatora na niebie.
  • Wyobraź sobie, że każdego ranka o 7:30 czekasz na autobus, aby dojechać do szkoły. W jakich fazach można zaobserwować Księżyc o godzinie 7:30?
  • Uczniowie po raz pierwszy uczą się o fazach Księżyca w szkole podstawowej. Często błędnym przekonaniem tych młodych ludzi jest to, że Księżyca nie można zobaczyć w ciągu dnia. Poeksperymentuj z opcjami Diagram horyzontu i Widok nieba i sformułuj teorię wyjaśniającą powszechność tego błędnego przekonania.
  • Zwróć uwagę na przybliżoną lokalizację Księżyca w cyklu księżycowym dla obserwatora na 40°N, na równiku i obserwatora na 40°S. Zachęcamy do wykonania tego przy użyciu obu opcji Diagram horyzontu i Widok nieba. Czy powiedzenie mówiące, że Księżyc w fazach przybywających świeci po prawej stronie wymaga zmiany?
  • Ta symulacja wykorzystuje duże uproszczenie – zakłada, że Księżyc i Słońce znajdują się na równiku niebieskim. Podczas gdy w rzeczywistości ekliptyka (płaszczyzna naszego układu słonecznego) jest nachylona pod kątem 23,5° do równika niebieskiego, a orbita Księżyca jest nachylona pod kątem 6° do płaszczyzny ekliptyki. Jaki wpływ ma to na położenie Słońca i Księżyca?

Interaktywne arkusze ćwiczeń

Interaktywny quiz zawierający 3 pytania na poziomie podstawowym. Link bezpośredni na górze po prawej.





Symulacje zbliżone tematycznie


Opisy

 Thumbnail

Eksplorator zaćmień

astroUNL

 Thumbnail

Ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca

earthspacelab

 Thumbnail

Prawa Keplera

PhET

 Thumbnail

Grawitacja, a orbity

PhET

 Thumbnail

Mój Układ Słoneczny

PhET

 Thumbnail

Pory roku

earthspacelab

 Thumbnail

Długość dnia

astroUNL

 Thumbnail

Gwiezdne szlaki

astroUNL

Symulacje/wizualizacje

 Thumbnail

Symulator ruchów Słońca

astroUNL

 Thumbnail

Symulator ekliptyki - Zodiak

astroUNL

 Thumbnail

Fazy Księżyca

ck12

 Thumbnail

Pory roku

Concord Consortium

 Thumbnail

Symulator faz Księżyca

astroUNL

 Thumbnail

Symulator faz Księżyca

astroUNL

 Thumbnail

Czas słoneczny

earthspacelab

 Thumbnail

Fazy księżyca

earthspacelab

 Thumbnail

Zaćmienia Słońca i Księżyca

earthspacelab

 Thumbnail

Zjawiska pływowe

earthspacelab

 Thumbnail

Fazy Księżyca i pływy morskie

ejss

 Thumbnail

Eksplorator obrotów nieba

astroUNL

 Thumbnail

Długość dnia

astroUNL

 Thumbnail

Pory roku - Dzień - Noc (1)

Seilias

 Thumbnail

Pory roku - Dzień - Noc (2)

Seilias

 Thumbnail

Pory roku - Dzień - Noc (3)

Seilias