Sketchometry - Instrukcje dla użytkownika


Opis aplikacji i instrukcje dotyczące wykonywania podstawowych zadań w sketchometry.

Sketchometry to dynamiczne oprogramowanie matematyczne do geometrii euklidesowej i wykresów funkcji. Natychmiast przekształca odręczne rysunki w interaktywne konstrukcje geometryczne, które mogą być przeciągane i modyfikowane. Użytkownik szkicuje punkty, okręgi i linie na ekranie, a sketchometry jest w stanie zinterpretować te kreski i przetworzyć na dokładne obiekty geometryczne. (© 2011 - 2024 | Center for Mobile Learning with Digital Technology, University of Bayreuth).



Uruchom Sketchometry sketchometry_qrcode



sketchometry

Zagadnienia

  • Planimetria
  • Konstrukcje geometryczne
  • Wykresy funkcji
Wydawca:
Bayreuth University Center for Mobile
Learning with Digital Technology
sketchometry
Universitätsstraße 30
95447 Bayreuth, Germany
https://sketchometry.org/en/index.html
 

Spis rozdziałów

 

Wstęp

Dynamiczne oprogramowanie matematyczne do wizualizacji relacji geometrycznych jest z powodzeniem stosowane na lekcjach matematyki od wielu lat. Sketchometry to oprogramowanie oparte na gestach, które pozwala szybko i łatwo tworzyć i eksplorować interaktywne konstrukcje za pomocą palca na tablecie, smartfonie lub multimedialnej tablicy. Innowacyjne sterowanie gestami zamienia urządzenia mobilne w elektroniczne narzędzie do szkicowania, z którego można korzystać bezpośrednio w klasie. Sketchometry jest dostępne bezpłatnie jako aplikacja lub bezpośrednio jako wersja na żywo (kod QR) w przeglądarce. Dostępne w kilku językach, w tym po polsku! Konstrukcje można wygodnie zapisywać w chmurze lub na komputerze.

Krótki, zwięzły i przejrzysty – informator i jednocześnie warsztat sketchometry Geometria palcem wyjaśnia krok po kroku, jak używać sketchometry jako narzędzia do szkicowania na lekcjach geometrii.

Podstawowe gesty są szczegółowo wyjaśnione na praktycznych przykładach. Podano również informacje ogólne na temat nauczania i uczenia się za pomocą sketchometry.

W opracowaniu niniejszego poradnika wykorzystano materiały Sketchometry.

W szablonie strony wykorzystano kod html/css: phydemo.app.

 

Interfejs użytkownika

Narzędzie jest bardzo intuicyjne i już po kilku minutach jesteśmy w stanie skutecznie bawić się geometrią, wykorzystując jego podstawowe możliwości i, w miarę używania, rozszerzać je o bardziej zaawansowane funkcjonalności.

Lewa strona tablicy do szkicowania

Tablica to podstawowy element sketchometry. Tu za pomocą odpowiednich gestów i dodatkowych narzędzi tworzymy konstrukcje geometryczne. Poszczególne tablice/konstrukcje automatycznie zapisywane są w Galerii. Na środku tablicy w tle pokazywany jest symbol wybranego aktualnie narzędzia/trybu pracy.


sketchometry9

Prawa strona tablicy do szkicowania

Tu, oprócz paska narzędziowego, widoczny jest pasek menu i nawigacyjny. Ten układ interfejsu można dowolnie zmieniać w ustawieniach, dostosowując go do swoich potrzeb.


sketchometry14

Galeria sketchometry10

Kliknięcie ikony z domem przenosi nas do galerii. W galerii zapisane są wszystkie foldery i tablice, które utworzyliśmy. Tablice zapisują się automatycznie ale jeśli wyczyścimy przeglądarkę, pliki zostaną usunięte, o ile nie zaznaczymy, że mają być zachowane. Dlatego jeśli chcemy je zachować na dłużej lub udostępnić, należy szkic pobrać w postaci pliku .sketcho.


sketchometry2

Galeria (po kliknięciu przycisku Wybierz)

Zamiast przycisku Wybierz można od razu zaznaczyć folder lub tablicę, klikając na nim prawym przyciskiem myszy.


sketchometry3

 

Pierwsze kroki - warsztat

Blisko obiektu


Motto sketchometry brzmi blisko obiektu. Szkicowane są okręgi, punkty, przecięcia, linie proste, odcinki, a nawet trójkąty. Oprogramowanie rozpoznaje te gesty i wykorzystuje je do tworzenia dokładnych obiektów, które można również modyfikować. Oznacza to, że sketchometry nie ma złożonej struktury menu, co jest szczególnie korzystne na małych ekranach. Rysunki i konstrukcje można szybko tworzyć i analizować na smartfonie, tablecie lub tablicy multimedialnej.

Warsztat ten wprowadza krok po kroku do koncepcji i daje przykłady wykorzystania sketchometry na zajęciach z geometrii. Jego ukończenie zajmuje około 90 minut.
Dla każdego z poszczególnych przykładów używana jest nowa plansza, którą można otworzyć w galerii sketchometry poprzez sketchometry5.png Nowa tablica.

sketchometry7.png

Dostęp do galerii sketchometry można uzyskać za pomocą ikony sketchometry6.png na pasku menu.


sketchometry_gesture-circle  

Narzędzie do szkicowania

Naszkicuj okrąg palcem lub za pomocą myszy na tablicy. Nazwa rozpoznanego obiektu - Okrąg jest wyświetlana na pasku informacyjnym. Gdy tylko podniesiesz palec, pojawi się okrąg i jego środek.

sketchometry8.png sketchometry11.png
sketchometry_move-circle

sketchometry_move-circle-resize

Szczególna cecha sketchometry: Nie trzeba wcześniej wybierać własnego narzędzia okrąg. sketchometry automatycznie rozpoznaje szkic palcem (= gest). Położenie okręgu można zmienić palcem, przeciągając linię okręgu lub punkt środkowy. Rozmiar okręgu można zmienić dwoma palcami: Dotknij linii okręgu w dwóch punktach i przesuń palce do siebie lub od siebie, podobnie jak podczas powiększania zdjęć na smartfonie.


 

Przeciągaj i Konstruuj


Sketchometry posiada dwa podstawowe tryby pracy:
sketchometry_tool-construct1.pngPrzeciąganie i sketchometry_tool-construct1.pngKonstruowanie Mogą być one używane niezależnie. Aktualnie aktywne narzędzie jest podświetlone na pasku menu i wyświetlane w tle tablicy. Na początek zaleca się używanie ich oddzielnie.
Jeśli chcesz narysować nowy obiekt, aktywuj tylko Konstruowanie. Zapobiegnie to przypadkowemu przesunięciu istniejących obiektów. Jeśli chcesz zmienić położenie obiektu, włącz Przeciąganie i wyłącz Konstruowanie. Przy odrobinie wprawy będziesz w stanie korzystać z obu trybów jednocześnie:
sketchometry_tool-drag-construct1.pngPrzeciąganie i Konstruowanie

Wstępne doświadczenie można zdobyć, wykonując następujące zadanie:

  • Narysuj dwa okręgi i zbadaj ich wzajemne położenie. Aby to zrobić, zmieniaj położenie i rozmiar okręgów.

Przesuwając, powiększając i zmniejszając okręgi, uczniowie obserwują i opisują różne przypadki ich wzajemnego położenia.

sketchometry12.png

Jeśli chcesz cofnąć ostatni krok konstrukcji - na przykład z powodu nieprawidłowego rozpoznania gestu - możesz to zrobić za pomocą opcji Cofnij na pasku menu.


 

Okrąg opisany na trójkącie

sketchometry_gesture-triangle sketchometry_gesture-circle-three-points-triangle

Jednakże sketchometry oferuje jeszcze więcej. Możesz utworzyć okrąg opisany na trójkącie, po prostu go szkicując. Zacznij od trójkąta na nowej planszy, a następnie narysuj okrąg przechodzący przez wierzchołki trójkąta. Upewnij się, że dotykasz palcem trzech wierzchołków. Zostaną one wyróżnione szarym pierścieniem. sketchometry utworzy okrąg (wraz z punktem środkowym) opisany na tym trójkącie.

sketchometry13.png

Tutaj również nie jest konieczne wybieranie narzędzia do tworzenia okręgu opisanego. Ten bezpośredni sposób tworzenia okręgu opisanego jest przydatny, jeśli jego konstrukcja i właściwości zostały już omówione na zajęciach, i wtedy na przykład poniższe zadanie można wykonać przy użyciu tej konstrukcji:

  • Z jakimi rodzajami trójkątów mamy do czynienia, gdy środek okręgu opisanego znajduje się wewnątrz, na zewnątrz lub na jednym z boków trójkąta?

 

Prosta prostopadła i okrąg opisany

sketchometry_gesture-segment sketchometry15.png

Otwórz nową tablicę i wyłącz funkcję Przeciąganie. Umieść dwa punkty A i B na tablicy i połącz je naszkicowanym odcinkiem. Ponownie upewnij się, że dotykasz obu punktów palcem, aby zostały oznaczone:

Najpierw skonstruuj prostą prostopadłą w klasyczny sposób jako zbiór wszystkich punktów, które są w równej odległości od dwóch podanych punktów: Pierwszy okrąg ze środkiem A przebiega przez punkt B i odwrotnie, drugi okrąg przechodzi wokół punktu B przez punkt A.



sketchometry16.png

Tutaj użyjesz innego gestu. Zacznij od pierwszego okręgu z punktem środkowym A. Gest Okrąg (promień) składa się z dwóch części, które należy naszkicować bez przerywania:

  1. Rozpocznij gest tuż przed punktem A i przesuń palec obok punktu B. Oba punkty muszą zostać zaznaczone. Oznacza to promień okręgu (patrz gest odcinka).
  2. Teraz zakreśl łuk w kształcie ćwierćokręgu bez zatrzymywania się.
sketchometry_gesture-line-two-points

Sketchometry rozpoznaje to jako gest Okrąg (promień) i tworzy okrąg. Okrąg o środku w punkcie B przechodzący przez punkt A jest tworzony w ten sam sposób. W następnym kroku stuknij dwa przecięcia okręgów jeden po drugim, a pojawią się punkty przecięcia. Na koniec naszkicuj linię środkową jako linię prostą przechodzącą przez dwa punkty przecięcia. W przeciwieństwie do gestu Odcinek, zaczynasz wyraźnie przed pierwszym punktem (przecięcia) i kończysz wskazaną linię prostą wyraźnie po drugim punkcie (przecięcia).

 

Właściwości


sketchometry4Użyj narzędzia
sketchometry_tool-properties1.pngWłasności obiektu, aby ustawić wygląd i zachowanie obiektów.
Użyj narzędzia
sketchometry_tool-hide1.pngWidoczność, aby pokazać lub ukryć obiekty.
Możesz użyć narzędzia sketchometry_tool-board-properties1.pngTablica, aby pokazać osie współrzędnych, siatkę lub zmienić kolor tła tablicy. Możesz zmienić położenie paska menu i paska narzędzi lub język za pomocą Interfejsu użytkownika.

Widoczność - Ukrywanie obiektów

Aktywuj narzędzie sketchometry_tool-hide1.pngWidoczność poprzez Właściwości na pasku narzędzi. Stuknij kolejno obiekty, które chcesz ukryć. Po wybraniu innego narzędzia ukryte obiekty znikną całkowicie (ale pozostaną dostępne wewnętrznie). Jeśli w wybranym miejscu znajduje się kilka obiektów, wyświetlona zostanie lista wyboru.
Jeśli chcesz ponownie pokazać obiekt, aktywuj opcję sketchometry_tool-hide1.pngWidoczność. Ukryte obiekty pojawią się ponownie blade. Stuknij obiekt, który chcesz wyświetlić. Stanie się on ponownie widoczny.
sketchometry17.pngsketchometry18.png

Na koniec zaznacz punkt przecięcia odcinka linią prostopadłą, która dzieli odcinek na pół (symetralna). Sketchometry nazywa aktywnie utworzone punkty alfabetycznie, zaczynając od A. Dlatego ten punkt przecięcia jest oznaczony jako E.

sketchometry21.png

Możesz zmienić nazwę, rozmiar czcionki, ustawienia kolorów i inne właściwości w dowolnym momencie, używając narzędzia sketchometry_tool-properties1.pngWłasności obiektu na pasku narzędzi (poprzez Właściwości). Zmień nazwę punktu E na M. Aby to zrobić, aktywuj narzędzie sketchometry_tool-properties1.pngWłasności obiektu i dotknij punktu E. Pojawi się lista wyboru. Wybierz punkt E. sketchometry wyświetla teraz właściwości punktu przecięcia E. Są one podzielone na poszczególne kategorie. Wybierz kategorię Oznaczenie i zmień nazwę E na M.

sketchometry22.png

Zamknij Właściwości za pomocą . Punkt przecięcia oznaczony został teraz literą M.

Na koniec ukryj obiekty pomocnicze (tutaj dwa okręgi i ich punkty przecięcia) za pomocą narzędzia sketchometry_tool-hide1.pngWidoczność. Konstrukcja linii prostopadłej jest teraz ukończona.

sketchometry23.png


sketchometry_gesture-perpendicular-glidersketchometry_gesture-midpoint

Aby znaleźć środek okręgu opisanego na trójkącie, należałoby wykonać tę konstrukcję na co najmniej dwóch bokach trójkąta. Jest to dość czasochłonne i może szybko stać się nieco zagmatwane. Dlatego użyj dwóch gestów sketchometry Punkt środkowy i Linia prostopadła.

sketchometry24.png

Utwórz trójkąt na nowej tablicy, a następnie punkt środkowy boku trójkąta. Gest Punkt środkowy wygląda jak pętla. Podczas szkicowania gestu zaznacz dwa punkty końcowe wybranego boku trójkąta.

Teraz narysuj linię prostopadłą do boku trójkąta przechodzącą przez jego środek (symetralna boku). Oczywiście ponownie za pomocą gestu.

sketchometry25.png




Aby to zrobić, narysuj kąt prosty. Podczas rysowania gestu upewnij się, że zaznaczono punkt środkowy na zgięciu gestu (szary pierścień).

Powtórz te dwa kroki dla pozostałych dwóch boków trójkąta.

Ta procedura jest znacznie szybsza i bardziej przejrzysta niż budowa krok po kroku. Istnieje jednak jeszcze prostszy sposób:

sketchometry_gesture-perpendicular-bisector

Zamiast gestów Punkt środkowy i Linia prostopadła użyj gestu Symetralna, jak pokazano na rysunku.

sketchometry26.png




sketchometry27.png

Trzy symetralne boków trójkąta przecinają się w jednym punkcie. Aktywuj Przeciąganie i zmień położenie wierzchołków trójkąta. Wyjaśnienie właściwości przecięcia powinno zostać omówione na zajęciach. Na koniec należy utworzyć punkt środkowy i okrąg opisany. Stuknij w przecięcie prostopadłych linii. Sketchometry może wyświetlić listę wyboru z opcjami przecięcia. Aby zakończyć, narysuj okrąg opisany za pomocą gestu Okrąg (promień).



 

Przecięcie się więcej niż dwóch obiektów


Punkt przecięcia jest dokładnie zdefiniowany na podstawie położenia dwóch obiektów (linii, okręgów). Jeśli jednak w danym punkcie znajdują się trzy lub więcej obiektów, aplikacja sketchometry wyświetli listę możliwych przecięć dwóch obiektów. Jedną z opcji przecięcia można wybrać, dotykając odpowiedniej pozycji na liście. Jeśli palec pozostanie na pozycji listy, odpowiednie obiekty zostaną podświetlone na planszy. Jeśli palec zostanie przesunięty na inną pozycję listy, podświetlone zostaną nowo wybrane obiekty. Punkt przecięcia jest tworzony dopiero po podniesieniu palca.

sketchometry28.png

Teraz konstrukcja jest ukończona. W zależności od wcześniejszej wiedzy uczniów można wybrać odpowiednią opcję konstrukcji: albo podejście krok po kroku, albo gotowe narzędzie gestu.

 

Okrąg wpisany w trójkąt


Zmiana perspektywy:
Następny przykład dotyczy okręgu wpisanego. W klasie można zadać następujące pytanie:

  • Czy istnieje okrąg, który dotyka wszystkich trzech boków trójkąta od wewnątrz?

Nauka palcem


W sketchometry gesty opierają się na kształcie obiektów, które mają zostać narysowane. Na przykład, aby narysować okrąg, należy naszkicować palcem kształt okręgu; aby narysować linię, należy naszkicować palcem linię.
Wszystkie gesty sketchometry zostały zaprojektowane w ten sposób. W porównaniu do konwencjonalnego oprogramowania do geometrii, w którym punkt środkowy i punkt na linii okręgu muszą być wybierane osobno, aby utworzyć na przykład okrąg, sketchometry pozwala na takie bezpośrednie podejście.
Ostatnie badania podkreśliły znaczenie wskazywania i śledzenia podczas nauki. Te ruchy palców zwiększają uwagę i aktywują dodatkowe obszary mózgu, prowadząc do lepszej zdolności zapamiętywania. Sketchometry konsekwentnie wykorzystuje te odkrycia.

Uczniowie mogą zbadać to pytanie, stosując następującą procedurę: Narysuj trójkąt i okrąg. Dwoma palcami ustaw okrąg tak, aby dotykał trzech boków trójkąta.


sketchometry31.png

Oczywiście, to nie jest konstrukcja. Tutaj sketchometry jest ponownie używane jako narzędzie do szkicowania: zmień kształt trójkąta i zmień położenie okręgu. Założenie: Zawsze będzie okrąg, który ma pożądaną właściwość. Konstrukcja okręgu wpisanego jest teraz rozwijana krok po kroku.
Na nowej planszy najpierw rozważ dwie przecinające się proste i zaznacz punkt przecięcia. Narysuj okręgi o różnych promieniach i ustaw je tak, aby dotykały obu prostych:
Środki okręgów są równoodległe od dwóch linii prostych (promień!). Narysuj linię prostą, która przebiega przez przecięcie tych dwóch linii i jeden ze środków okręgu.
Możliwe polecenia robocze:

  • Co udało się ustalić?
  • Jaką własność ma ta prosta w odniesieniu do dwóch wyjściowych prostych?
  • Uzasadnij swoje przypuszczenia!

 

Punkty ślizgające się i punkty zależne


Stuknięcie palcem w puste miejsce na tablicy powoduje utworzenie swobodnego ruchomego punktu. Sketchometry pokazuje ten punkt na czerwono. Jeśli w tym miejscu znajduje się już obiekt (linia, odcinek, krzywa, ...), sketchometry tworzy tak zwany punkt ślizgający się, który można przesuwać wzdłuż obiektu.
Jeśli dotkniesz miejsca przecięcia dwóch obiektów, zostanie utworzony punkt przecięcia, którego nie można przesunąć. Jest on wyświetlany w kolorze szarym. Na przykład spodek wysokości jest wyświetlany w kolorze szarym, ponieważ nie można go przesunąć.

sketchometry_gesture-angular-bisector Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, znaczenie dwusiecznej kąta dla konstrukcji okręgu wpisanego staje się jasne.
Otwórz nową planszę i dezaktywuj Przeciąganie. Aby ułatwić konstruowanie okręgu wpisanego w trójkąt, istnieje prosty gest tworzenia dwusiecznej kąta. Wygląda to jak litera W.
Zgodnie z mottem „blisko obiektu”, podczas rysowania gestu najpierw zaznacz pierwsze ramię kąta, następnie sektor, w którym leży dwusieczna kąta, a na końcu drugie ramię:

sketchometry32.png



Dodaj dwusieczne pozostałych dwóch kątów. Podobnie jak w przypadku symetralnych boków, można wykazać, że dwusieczne kątów przecinają się w jednym punkcie. Zaznacz ten punkt przecięcia. Znajduje się on w tej samej odległości od wszystkich boków trójkąta.


sketchometry33.pngsketchometry34.png

sketchometry_gesture-perpendicular-segment

Do narysowania okręgu wpisanego potrzebny jest jeszcze promień. Aby to uzyskać, użyj znanego gestu prostopadłej z niewielką zmianą:
należy rozpocząć gest bezpośrednio w punkcie przecięcia dwusiecznych, a nie przed nim. Oprócz odcinka prostopadłego, sketchometry tworzy również odpowiedni punkt odcinka prostopadłego na okręgu.

sketchometry35.png

Użyj gestu Okrąg (promień), aby utworzyć okrąg wpisany i konstrukcja jest zakończona.


 

Inny punkt widzenia – styczne

sketchometry36.png

Okrąg wpisany dotyka wszystkich trzech boków danego trójkąta. Dany jest okrąg i szukamy trójkąta, którego boki stykają się z tym okręgiem?
Narysuj okrąg na nowej planszy. Ponieważ boki trójkąta mają dotykać okręgu, muszą być styczne do okręgu. Teraz rozważmy dwie opcje:
W przypadku pierwszej opcji znasz już wszystkie niezbędne gesty:

  • Umieść punkt na linii okręgu. Pojawi się on jako punkt ślizgający się, który może poruszać się tylko wzdłuż linii okręgu.
  • Narysuj promień jako odległość od punktu środkowego do tego punktu.
  • Utwórz styczną za pomocą gestu znanego z linii prostopadłej. Upewnij się, że zaznaczyłeś punkt ślizgający się na zagięciu gestu.

sketchometry37.png

Druga opcja z gestem jest o wiele bardziej elegancka:
sketchometry_gesture-tangent-circle Teraz naszkicuj wielką literę T na linii okręgu. Kształt litery T wskazuje kierunek stycznej, a także kierunek promienia.

Gest jest łatwy do zapamiętania. Działa on również w przypadku wykresów funkcji i krzywych. Wraz ze styczną, sketchometry tworzy również punkt styczności jako punkt ślizgający. Po dodaniu trzech stycznych do okręgu zaznacz punkty ich przecięcia. Na koniec narysuj trójkąt, którego wierzchołkami będą te trzy punkty przecięcia, aby zaznaczyć obszar trójkąta.

sketchometry38.png

Pierwotny okrąg jest teraz okręgiem wpisanym w trójkąt. Zmień położenie punktów i obserwuj konstrukcję.

 

Wariacje


Teraz ustaw trzy punkty ślizgające się (punkty styczności) tak, aby znajdowały się tylko w jednej połówce okręgu:

sketchometry39.png




Co się dzieje? A przede wszystkim, dlaczego? Powstaje tzw. okrąg dopisany do trójkąta, co prowadzi do dalszych pytań:

  • Jak można skonstruować taki okrąg?
  • Ile takich okręgów ma trójkąt?
  • Jaki jest związek między okręgiem wpisanym a okręgami dopisanymi do trójkąta?
Pytania te stanowią podstawę do różnicowania na przykład w klasie. Zasadniczo podejście do okręgów jest zorientowane na podejście do okręgu wpisanego, ale jest też coś nieco bardziej wymagającego.


 

Czworokąty styczne do okręgu


sketchometry40.png

Teraz narysuj cztery styczne do okręgu zamiast trzech. Użyj punktów przecięcia stycznych, aby utworzyć czworokąt, tzw. czworokąt opisany na okręgu.

  • Zmodyfikuj czworokąt tak, aby uzyskać kwadrat lub romb.
  • Czy są jakieś inne specjalne kształty czworokątów, które można utworzyć w ten sposób?
  • Wyjaśnij, dlaczego nie możesz utworzyć prostokąta o różnych długościach boków?
  • Czy są jakieś czworokąty, które mają zarówno okrąg wpisany, jak i okrąg opisany?

sketchometry_gesture-polygon-points


Tutaj również zmień punkt widzenia. Naszkicuj czworokąt na nowej tablicy, narysuj dodatkowy okrąg i spróbuj umieścić go tak, aby dotykał wszystkich czterech boków czworokąta. W porównaniu do trójkąta, nie zawsze istnieje rozwiązanie. Dlatego warto również przeanalizować różne kształty czworokątów.

sketchometry41.png

Okrąg musi być wielokrotnie przemieszczany. Uczniowie omawiają swoje obserwacje. Tutaj używają sketchometry jako narzędzia do szkicowania.


 

Pomiar


Oprócz licznych gestów, sketchometry oferuje również różne narzędzia pomiarowe: narysuj trójkąt i zaznacz jego kąty wewnętrzne. Jak?sketchometry_gesture-angle
W ten sam sposób, jak na tablicy: naszkicuj łuk od pierwszego ramienia kąta do drugiego ramienia. Zwróć uwagę, że sketchometry zawsze odlicza kąty przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Dodaj również pozostałe dwa kąty wewnętrzne:

sketchometry42.pngsketchometry43.png

sketchometry45.png

Po utworzeniu obiektu kątowego można określić jego miarę. Aby to zrobić, aktywuj narzędzie sketchometry_tool-measurement1.pngZmierz na pasku narzędzi.

sketchometry44.pngStuknij w kąt, aby wyświetlić pomiar. Dopóki funkcja sketchometry_tool-measurement1.pngZmierz jest aktywna, można dodawać kolejne obiekty pomiarowe, a także przeciągać je (bez konieczności przełączania się na funkcję Przeciąganie).

Gdy tylko mierzony obiekt zostanie zmodyfikowany, wynik zostanie automatycznie dostosowany. Sketchometry otwiera okno listy, jeśli istnieje kilka obiektów, które można zmierzyć w miejscu dotknięcia. Długości i powierzchnie są mierzone w ten sam sposób:

  • Aktywuj sketchometry_tool-measurement1.pngZmierz.
  • Stuknij obiekt, który ma zostać zmierzony (i w razie potrzeby wybierz go z listy).


 

Obliczenia


Oprócz funkcji sketchometry_tool-measurement1.pngZmierz, sketchometry umożliwia także wykonywanie obliczeń:

sketchometry30.png
  • sketchometry_tool-measurement-add1.pngSuma

  • sketchometry_tool-measurement-substract1.pngRóżnica

  • sketchometry_tool-measurement-multiply1.pngIloczyn

  • sketchometry_tool-measurement-ratio1.pngIloraz

W powyższym przykładzie określ sumę kątów trójkąta. Aby to zrobić, aktywuj sketchometry_tool-measurement-add1.pngSuma na pasku narzędzi i stuknij kolejno trzy pomiary. Na pasku informacji pojawi się podgląd: sketchometry29.png Następnie kliknij wolne miejsce na tablicy. Pojawi się suma pomiarów.

sketchometry46.png

Jednak narzędzia sketchometry_tool-measurement-add1.png, sketchometry_tool-measurement-substract1.png, sketchometry_tool-measurement-multiply1.png i sketchometry_tool-measurement-ratio1.png są jeszcze bardziej elastyczne. Na przykład za pomocą narzędzia sketchometry_tool-measurement-ratio1.pngIloraz można również klikać bezpośrednio na obiekty i nie trzeba najpierw tworzyć indywidualnych pomiarów, jak pokazuje poniższy przykład:
sketchometry_input-parallelogram Umieść trzy punkty na nowej planszy, wybierz narzędzie sketchometry_object-parallelogram1.pngRównoległobok i stuknij punkty jeden po drugim. Pojawi się równoległobok. Teraz wybierz narzędzie sketchometry_tool-measurement-ratio1.pngIloraz i dotknij najpierw obszaru równoległoboku (dzielna), a następnie boku (podstawy) równoległoboku (dzielnik). Umieść wynik (= iloraz) na planszy. Wskazuje on długość wysokości równoległoboku.

Wreszcie obliczenia mogą być także częścią innych obliczeń.


 Autor:
Carsten Miller
Bayreuth University Center for Mobile
Learning with Digital Technology
sketchometry
Universitätsstraße 30
95440 Bayreuth, Germany
https://sketchometry.org/en/index.html
 

Perspektywy


Warsztaty te zapewniają pierwszy wgląd w pracę z narzędziem szkicowania sketchometry i mają za zadanie ułatwić nauczycielowi wprowadzenie jego funkcjonalności w klasie. Oprócz licznych gestów geometrycznych dostępne są również narzędzia do rachunku różniczkowego i całkowego. Na przykład trójkąt nachylenia można łatwo naszkicować na interaktywnym wykresie funkcji. W miarę oswajania się uczniów z narzędziem warto te bardziej zaawansowane funkcje sygnalizować. Przegląd gestów przydatny w klasie jest dostępny z poziomu samego narzędzia, na pasku Menu, pod znakiem zapytania. Nieco bardziej rozbudowany, z możliwością wyświetlania w dużym formacie - przydatny dla naczyciela podczas prezentacji, czy instruowania uczniów w klasie - dostępny pod linkiem na górze strony.


 

Przykładowe scenariusze i konstrukcje

Spis przykładowych scenariuszy i konstrukcji sketchometry dostępnych na portalu edukator.pl

Fascynująco proste. Po prostu fascynujące - to jest motto sketchometry. Zgodnie z nim to intuicyjne narzędzie pozwala dać uczniom maksimum przestrzeni do własnych poszukiwań, odkryć i wyciągania samodzielnych wniosków. Stworzone do uczenia się w oparciu o samodzielne dociekanie (inquiry-based learning), wymaga jedynie dyskretnego nadzoru i ukierunkowania ze strony nauczyciela, zamiast przytłaczających szczegółowych instrukcji i poleceń.
Poniższe przykładowe materiały mają za zadanie jedynie ułatwić nauczycielowi przygotowanie zróżnicowanych scenariuszy zajęć dostosowanych do poziomu klasy czy indywidualnego ucznia lub ułatwić wykorzystanie gotowych kostrukcji podczas wykładu i nie powinny być traktowane jako instrukcja dla ucznia.


 Thumbnail

Funkcja liniowa

sketchometry

 Thumbnail

Funkcja kwadratowa - postać kanoniczna

sketchometry

 Thumbnail

Środek ciężkości trójkąta

sketchometry

 input-hexagon

Czworokąt opisany na okręgu

sketchometry

 Thumbnail

Okrąg opisany na trójkącie

sketchometry

 Thumbnail

Czworokąt środki

sketchometry

 Thumbnail

Czworokąt wpisany w okrąg

sketchometry

 Thumbnail

Deltoid środki

sketchometry

 Thumbnail

Kąt między styczną i cięciwą

sketchometry

 Thumbnail

Kąty w okręgu

sketchometry

 Thumbnail

Kąty w trójkącie

sketchometry

 Thumbnail

Okrąg wpisany w trójkąt

sketchometry

 Thumbnail

Ortocentrum trójkąta

sketchometry

 Thumbnail

Pięciokąt foremny

sketchometry

 Thumbnail

Proste i kąty

sketchometry

 Thumbnail

Twierdzenie Pitagorasa

sketchometry

 Thumbnail

Własności deltoidu

sketchometry

 Thumbnail

Warunek istnienia trójkąta

sketchometry

 Thumbnail

Okrąg dopisany do trójkąta

sketchometry

 Thumbnail

Prosta Gergonne'a

sketchometry